Strona główna » Blog

Blog

altW tym miejscu znajdziesz dużo informacji na temat łąk kwiatowych . 

Wyszukaj artykuł korzystając z naszej wyszukiwarki

Susza a koszenie trawy

28-09-2020
Susza a koszenie trawy
W dobie postępującej suszy wielu z nas zadaje sobie pytanie czy powinienem skosić trawę na mojej działce? Parafrazując klasyka: „Kosić, albo nie kosić trawnik – to jest pytanie”. A może… zastąp trawnik kwietną łąką! Zaoszczędzisz czas, pieniądze, a także wodę, która jest potrzebna do nawadniania trawników, aby zachować ich intensywną zieleń w okresie lata.
Przeczytaj całość

Łąki kwietne na okres suszy

28-09-2020
Łąki kwietne  na okres suszyW Wodach Polskich, w ramach działań edukacyjnych programu Stop suszy! namawiamy mieszkańców wsi i miast, aby zamieniali wodolubne trawniki na kwietne łąki. Dzięki temu w gospodarstwach domowych będziemy zużywać znacznie mniej wody wodociągowej do podlewania trawników. A w sezonie wiosenno-letnim ma to ogromne znaczenie, ponieważ podlewanie przydomowych trawników i ogródków powoduje zwiększony pobór, a co za tym idzie spadki ciśnienia, a niekiedy nawet okresowy brak wody w kranie. Dlatego, w dobie zmian klimatu warto zmienić podejście do przydomowych rabat oraz zużycia wody. Tam, gdzie jest to możliwe warto postawić na rośliny, które dobrze noszą zarówno wysokie temperatury, jak i deficyt wody. 
Przeczytaj całość

Łąki kwietne, czyli dlaczego lepiej zapomnieć o przystrzyżonym trawniku?

28-09-2020
Łąki kwietne, czyli dlaczego lepiej zapomnieć o przystrzyżonym trawniku?Zadbany, równo przystrzyżony trawnik stał się symbolem nowoczesnego krajobrazu miejskiego. Trawniki zajmują dzisiaj ok 70% zielonych przestrzeni w miastach [1]. Wraz ze wzrostem społecznej wrażliwości ekologicznej, ten paradygmat zaczynamy jednak przełamywać i coraz częściej kwestionujemy zasadność koszenia traw. W alternatywie, możemy sadzić łąki kwietne lub po prostu pozwolić trawom zdziczeć. Dlaczego jest to kwestia paląca? Biorąc pod uwagę założenia, że do 2050 roku w miastach może żyć niemal 70% populacji ludzi [2], rozważne integrowanie natury w przestrzeń miejską jest niezwykle ważne. Zarówno dla nas, naszego zdrowia i dobrostanu psychicznego, jak i dla zwierząt, z którymi będziemy dzielić tereny zurbanizowane.
Przeczytaj całość
/\