Instrukcja wysiewu Łąk Kwiatowych jednorocznych
Marzy Ci się pięknie wyglądająca, własna łąka kwietna? Pamiętaj! Nie musisz być inżynierem ogrodnictwa, botanikiem, ogrodnikiem ani rolnikiem, żeby z sukcesem wysiać mieszankę łąk kwiatowych w swoim ogródku, korytku balkonowym czy doniczce.
Marzy Ci się pięknie wyglądająca, własna łąka kwietna? Pamiętaj! Nie musisz być inżynierem ogrodnictwa, botanikiem, ogrodnikiem ani rolnikiem, żeby z sukcesem wysiać mieszankę łąk kwiatowych w swoim ogródku, korytku balkonowym czy doniczce. Musisz jednak zapamiętać podstawowe zasady – przedstawimy je w niniejszym wpisie, aby zakładanie łąki kwietnej (nawet na trawniku) nie stanowiło już żadnego problemu!
Zasada 1) Okres wysiewania
Nasze mieszanki, niezależnie od tego, którą wysiewamy, najwcześniej można wykorzystać na początku kwietnia i siać nawet do końca maja. Optymalna temperatura do wysiewu waha się między 12-16 stopniami Celsjusza.
Zasada 2) Nie wysiewaj zbyt gęsto
Zasada 3) Podłoże do łąki
Zasada 4) Przygotowanie gleby
Jak zrobić łąkę kwiatową? Zadbaj o ziemię! Nasiona wysiewaj w podłoże, które zostało oczyszczone z chwastów, a także ich korzeni. Dobrze, aby było ono także przekopane i przegrabione lub chociaż spulchnione na głębokość 10 cm. Zakładanie łąki kwietnej na trawniku również jest możliwe, jednak jeżeli planujesz wysiać mieszankę w istniejący już trawnik, najpierw usuń wierzchnią warstwę (wystarczy 5 cm), spulchnij ją i przegrab. Możesz oczywiście wysiać nasiona w gotowy trawnik, ale wtedy efekt nie będzie tak zadowalający, jak w przypadku odpowiedniego przygotowania podłoża.
Zasada 5) Czas wysiewu!
Pamiętaj, że mieszanka zawiera nasiona różnej wielkości – te drobne zostaną na spodzie pojemniczka. Na małych powierzchniach wysiewaj tak, jakbyś przyprawiał kotlet schabowy pieprzem grubo mielonym i następnie solą :).
Po wysianiu nasion przemieszaj bardzo delikatnie powierzchnię gleby grabiami na głębokość max. 2 cm, żeby przykryć nasiona. Możesz w tym celu wykorzystać narzędzie, które z pewnością posiadasz w swojej kuchni – sitko do mąki. Przesiej przez nie na teren, na którym wysiałeś nasiona, suchy torf lub jakiekolwiek podłoże dla kwiatów. Pamiętaj jednak, że podłoże przygotowane do wysiewu musi być wilgotne przez okres wschodu! Po dwóch tygodniach, a nawet wcześniej, zauważysz pierwsze wschodzące rośliny.
Jeżeli chcesz wysiać naszą mieszankę w doniczkach, skrzynkach balkonowych lub innych tego typu pojemnikach, użyj do wysiewu zwykłego podłoża kwiatowego i wysiewaj tak, jak robi się to metodą wysiewu w gruncie.
Teraz już wiesz, jak zakładać łąkę kwiatową. Uwzględniając te zasady, będziesz już tylko o krok od podziwiania pięknie prezentujących się pasów zieleni w Twojej przestrzeni przydomowej lub nawet w doniczkach na tarasie/balkonie! Po więcej ogrodowych informacji na temat wysiewu i pielęgnacji łąk zapraszam na Łąki Kwiatowe – Kwiaty Łąkowe na Facebooku oraz na lakikwiatowe.pl!
Pozdrawiam i życzę powodzenia. Darek Słowiński :)
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności